Reforma abonamentowa – opłata audiowizualna w nowych szatach?

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym tekstem analityka CA KoLiber. Tym razem Damian Kłosowicz pod lupę bierze planowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformę abonamentową. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym komentarzem: Reforma Abonamentowa – opłata audiowizualna w nowych szatach?

(…)

Rewolucja abonamentowa, o której więcej napiszę w dalszej części artykułu, jest podyktowana zmianami samych podstaw funkcjonowania instytucji mediów publicznych (lub też narodowych, jak chce określać je PiS). Przede wszystkim Telewizja Polska i Polskie Radio mają przestać być spółkami prawa handlowego, aby całkowicie skupić się na realizowaniu misji publicznej i nie martwić się o zdobywanie funduszy. Skąd jednak je wziąć?
Najlepiej z kieszeni obywatela. Zgodnie z planem PiS-u abonament RTV ma być co prawda mniejszy o ok. połowę, ale ma zostać zwiększona jego ściągalność. Jest to problem poważny z punktu widzenia zwolenników telewizji państwowej, ponieważ wskaźnik ściągalności abonamentu RTV w 2014 r. wyniósł zaledwie 7,4%, a same wpływy z niego sięgnęły 444 mln zł i pokryły ok. 32,4% kosztów misji publicznej.
Ściągalność ta ma zostać zwiększona nie za pomocą szczegółowych kontroli i kolejnych kampanii zachęcających do regularnego opłacania abonamentu. Według byłego prezesa Polskiego Radia, posła Krzysztofa Czabańskiego, media narodowe będą opłacane przez wszystkich obywateli korzystających z energii elektrycznej (abonament będzie wliczany do rachunku za prąd) lub przez każdego, kto płaci w Polsce podatek dochodowy. Jak więc widać, od płacenia abonamentu najprawdopodobniej nie uciekniemy, a jeśli do tej pory go nie płaciliśmy, nasze zaległości zostaną nam darowane dzięki abolicji abonamentowej (…) Czytaj Dalej

O AutorzeDamian Kłosowicz jest członkiem podkarpackiego stowarzyszenia Idea Carpathia oraz krakowskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber, analitykiem Centrum Analiz KoLibra. Studiuje prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się polityką, ekonomią, zagadnieniami związanymi z działalnością w mediach społecznościowych i literaturą. W wolnych chwilach pisarz.